Torm Junior Grandprix

Torm Junior Grandprix

Flere af klubbens optimistsejlere har i foråret deltaget i Torm Junior Grandprix-serien. Stævnerne blev holdt i Egå, Kerteminde og Fåborg. Sejlerne har ved alle stævnerne leveret en stor indsats på vandet, under vejrforhold der ikke altid har været optimale. Sidste stævne i Fåborg var vejret flot og Fåborg Sejlklub fik afviklet stævnet, med mange sejladser i alle klasser. Fra Bandholm Sejlklub var August ene C-sejler. Han sejlede alle 11 sejladser og sluttede på en flot 23. plads.

017

På B-banen sejlede Signe, Katja og Christine i alt 8 sejladser med mange flotte resultater. Samlet endte Katja på en 19. plads, Christine på en 3. plads og Signe på en 1. plads.

042   048

2 Bandholmsejlere på præmieskamlen. Signe blev efterfølgende kastet i havnen.

Efter forårets stævner er sejlerglæden stor i klubbens juniorafdeling. Mogens får en stor opgave med, at træne og fortsætte den positive udvikling af de top-motiverede unge sejlere.