75 års jubilæum i Bandholm Sejlklub

75 års jubilæum i Bandholm Sejlklub

Klubben indbyder i den anledning samarbejdspartnere, venner af klubben og medlemmer til reception i Havnehuset i Bandholm lørdag d. 1. marts kl. 14 – 17.

dannebrog1

Klubben er stiftet i februar 1939. Den stiftende generalforsamling fandt sted d. 25. februar 1939 på hotel Dana i Maribo. Forud for stiftelsen var der i september 1938 afholdt et møde på Bandholm Hotel for interesserede sejlere. Her nedsatte man et udvalg til at forberede stiftelsen af en sejlklub i Bandholm. Udvalget bestod af malermester Nicolaisen, fiskehandler Andersen, lokomotivfører Ebbe og amtsstuefuldmægtig Poul C. Jensen. Det var disse fire, der sammen med Snedker Aage Nielsen deltog i den stiftende generalforsamling. Klubbens første bestyrelse kom til at bestå af fiskehandler Andersen, lokomotivfører Ebbe og amtsstuefuldmægtig Poul C. Jensen med Poul C. Jensen som formand.

Kom frisk!